Noć knjige 2023.

Autor: Anastazija Komljenović, 21. 4. 2023.

Ove godine prvi put održana je manifestacija Noć knjige u Kravarskom pod nazivom ROBOT U ZAGRLJAJU RIJEČI.

Za Noć knjige pripremili smo četiri radionice u trajanju od 60 minuta. Prvo je održana Radionica robotike i programiranja. Djeca su se upoznala s dijelovima Linijskog robota. Osim toga, predstavljen je uvod u blokovsko programiranje. Cilj radionice je populariziranje robotike među mladima te ih učenjem kroz igru pripremiti za suvremeni tehnološki napredak i rad. Radionicu je vodila iskusna voditeljica robotike i STEM područja Kristina Panižić.

Druga održana radionica je radionica dramsko-scenskih igra i pokreta. Polaznici radionice ušli su u svijet robota koji komuniciraju, opažaju, i što je najvažnije, susreću KNJIGU. To je, uostalom, i tema dramske radionice, a izvedba se u stilu kazališta improvizacije odvijala uz prethodni dogovor grupe. Radionicu je vodila Josipa Gršetić, voditeljica školske dramske sekcije.

Treća radionica vezana je uz e-knjigu. Škola je u projektu "Čitajmo lakše" dobila pristup aplikaciji LEXIE. Pomoću aplikacije kojoj su ugrađene postavke pristupačnosti, susreli smo se s Ivanom Brlić-Mažuranić i njezinim bajkama. Polaznici radionice izabrali su bajku i dizajnirali naslovnicu. Radionicu oslikavanja naslovnice putem digitalnih alata vodila je knjižničarka Anastazija Komljenović.

Posljednja radionica posvećena je umjetnoj inteligenciji. Radionicu u kojoj su polaznici otkrili što je AI, ChatGPT te kako komunicirati, ali i provjeravati informacije koje nam pruža AI, vodio je profesor Petar Brnjilović.