Europski dan jezika / European Day of Languages

Autor: Siniša Vuksan, Josipa Gršetić, 26. 9. 2023.

I ove školske godine u našoj školi smo obilježili 26. rujna – Europski dan jezika.

Različitim aktivnostima na nastavi hrvatskog i engleskog jezika obilježili smo dan koji se na inicijativu Vijeća Europe obilježava svake godine od 2001., a kojim slavimo jezičnu raznolikost kontinenata s više od 200 europskih jezika, te 24 službena jezika EU-a, uključujući i hrvatski.

Cilj obilježavanja ovog dana je poticanje ljudi svih dobnih skupina na učenje jezika jer znanje jezika nam olakšava povezivanje s drugima, širi obzore i ruši kulturne stereotipe, ali nam i olakšava pronalaženje posla.

Učenici 6. razreda imali su zadatak odabrati jedan europski jezik i napisati brojeve od 1 do 5 na tom jeziku. Izrezali su oblik ruke i upisali nazive brojeva. Tom su aktivnošću na satu hrvatskoga jezika istraživali o različitim europskim jezicima, njihovim zastavama i nazivima brojeva.

Njihovo istraživanje se nastavilo i na satu engleskog jezika gdje su naučili i nazive zemalja Europe na službenim jezicima zemalja, ali su naučili i pozdrav i predstavljanje na jezicima europskih zemalja.

Učenici 7. razreda su na nastavi engleskog jezika istražili službene jezike unutar Ujedinjenog Kraljevstva (osim engleskog), te su pokušali naučiti brojeve do 10 na velškom jeziku, ali i neke uobičajene fraze koje Velšani svakodnevno koriste.

Naši najstariji učenici, osmaši, provjerili su svoje znanje o stranim jezicima i njihovoj važnosti rješavanjem Kahoot kviza.

Naša škola se provođenjem ovih aktivnosti pridružila velikom broju škola u Republici Hrvatskoj i drugim europskim zemljama u kojima se projektima učenja jezika i učenja o europskim jezicima obilježava ovaj bitan datum.