> O školi  > Projekti  > erasmus
Erasmus +
Erasmus+ najveći je program Europske Unije za obrazovanje i osposobljavanje, mlade i sport.
Nastao je  kao program studentske razmjene,  a u međuvremenu narastao u program za sve generacije u čije se aktivnosti mogu uključiti brojne organizacije: odgojno-obrazovne ustanove, udruge, poduzeća, gradovi, općine i županije.
S ukupnim proračunom od 28,4 milijarde eura za razdoblje od 2021. do 2027. program Erasmus+ usmjeren je stvaranju jednakih mogućnosti za sve te održivi razvoj u skladu s očuvanjem okoliša i ukorak s digitalnim tehnologijama.

KOME JE NAMIJENJEN?
ODGOJ I OPĆE OBRAZOVANJE - za učenike, osoblje i odgojno-obrazovne ustanove
STRUKOVNO OBRAZOVANJE I OSPOSOBLJAVANJE - za učenike, vježbenike, pripravnike, osoblje, škole i poduzeća
VISOKO OBRAZOVANJE - za studente, osoblje, visoka učilišta i poduzeća
OBRAZOVANJE ODRASLIH - za odrasle učenike, osoblje, organizacije i poduzeća
MLADI - za mlade i organizacije koje rade s mladima
ERASMUS AKREDITACIJA - za jednostavnije sudjelovanje i trajni pristup financiranju
SPORT - za sportske organizacije, lige i klubove, reprezentacije i organizatore događanja
JEAN MONNET - za visoka učilišta, škole, ustanove za strukovno obrazovanje i osposobljavanje, ustanove za obrazovanje učitelja i nastavnika
Dječji vrtići, škole (osnovne i srednje, strukovne i umjetničke, centri za odgoj i obrazovanje), učenički domovi i druge organizacije u Erasmus+ mogu prijaviti i provoditi dvije vrste projekata:
•Mobilnosti u inozemstvu za učenike i nastavnike (Ključna aktivnost 1 - KA1
-> U tim projektima ustanove šalju ili primaju učenike ili zaposlenike na tečajeve, poučavanje, aktivnosti praćenja rada sustručnjaka ili učenja. Aktivnosti se biraju prema potrebama ustanove i njezinih zaposlenika i trebaju voditi postizanju postavljenih ciljeva koji su važni za razvoj ustanove.
•Partnerstva za suradnju – mala ili suradnička (Ključna aktivnost 2 - KA2)
-> U tim (nešto složenijim i opsežnijim) projektima ustanove, tvrtke, udruge ili druge organizacije zajedno osmišljavaju nove metode rada, proizvode nove kurikule, donose različite inovacije, razmjenjuju dobre prakse.

Čuvajući prirodu učimo čuvati sebe
Heal the forest, heal yourself
- Erasmus+ projekt u OŠ Slavka Kolara
- Ciljevi – objectives:
1.Zaštita i podrška mentalnom zdravlju učenika koristeći šumu kao dostupan resurs za učenje i poučavanje
2.Osvještavanje učenika, roditelja i lokalne zajednice o važnosti očuvanja prirodnih bogatstava našeg kraja i načinima smanjenja utjecaja klimatskih promjena na naše životno okruženje.
- 10/09/2023 do  09/09/2024 – trajanje 12 mjeseci
- Planirane aktivnosti:
Job shadowing – praćenje rada sustručnjaka
Courses and training - mobilnost učitelja – tečajevi
Invited experts – gostujući stručnjaci
Group mobility – grupna mobilnost učenika

GOSTOVANJE PSIHOLOGINJE IZ ŠPANJOLSKE U OKVIRU ERASMUS PROJEKTA

U okviru Erasmus+ projekta u Osnovnoj školi Slavka Kolara ugostili smo psihologinju iz Španjolske, gospođu Soniu Gil. Gospođa Sonia Gil psihologinja je s iskustvom i u svojem radu pomogla je brojnim ljudima, od najmlađih do najstarijih.
Za našu je školu priredila kreativne radionice u kojima je na vrlo zanimljiv način progovorila o aktualnim psihološkim temama kao što su: usredotočena svjesnost (eng.mindfulness), nošenje sa stresom, rješavanje nasilnih situacija, nošenje s emocijama i prepoznavanje istih. U radionicama su sudjelovali učenici razredne i predmetne nastave, ali i učitelji. Uistinu smo uživali u aktivnostima na radionicama i od srca zahvaljujemo našoj dragoj gostujućoj predavačici iz Španjolske. Vjerujemo da je to tek početak suradnje i da će biti prilike za još druženja i razne suradnje.
Kako je to izgledalo, pogledajte u videu na linku: https://youtube.com/shorts/8MOo3hC6M6Y

ISKUSTVA S UČENIČKE RAZMJENE U FRANCUSKOJ
U okviru Erasmus projekta učenici su sudjelovali u učeničkoj razmjeni u Francuskoj, u Albertvilleu. O tome što su tamo naučili i vidjeli, kakva su iskustva života u obiteljima te kako stečena znanja i iskustva mogu primijeniti u svojoj školi čut ćemo u intervjuu koji su s učenicima proveli članovi Novinarske skupine. Intervju možete poslušati i pogledati na sljedećem linku: https://youtu.be/DR115vVNnl4.

« Svibanj 2024 »

> O školi  > Projekti  > erasmus